Translate

środa, 6 maja 2015

Magnolie i tulipany - cz.II

Ciąg dalszy relacji z Ogrodu Botanicznego. Tym razem już magnolie. To naprawdę duże wrażenie widzieć tyle piękności w jednym miejscu. Są niesamowite, mnóstwo gatunków, każda inna i każda przepiękna. Cieszę się, że wreszcie mogłam zrealizować swoje pragnienie zobaczenia kwitnących magnolii. To już ostatni dzwonek i zarazem najlepszy moment. Akurat wszystkie kwitły: wczesne już miały liście, ale jeszcze nie opadły, a późne zaczynały rozkwitać. Dla tych wszystkich, którzy planują zakup do swojego ogródka - dobrze jest zobaczyć drzewko na żywo, ocenimy nie tylko kolor i kształt kielicha, ale także wielkość kwiatu. I jeszcze jedna ważna rzecz, która mnie zaskoczyła: magnolie mają bardzo różne zapachy - od ładnych i delikatnych do bardzo nieprzyjemnych, warto to sprawdzić, bo potem będziemy podziwiać swoje kwiaty na wstrzymanym oddechu ;-). A teraz już zapraszam do oglądania.

Magnolia Soluangeana, białe, średniej wielkości kwiaty, duże płatki, ładny, lekko cytrynowy zapach:



Drzewko obsypane kwieciem:
 



Ta również opisana jako magnolia Soluangeana, ale nie biała, jak poprzednia, tylko lekko różowa, kolor przenika od podstawy kielicha:





 

 

Red lucky, duże bladoróżowe kwiaty. Lekko już przekwitająca, ale nadal piękna:


W pięknym różowym kolorze, średniej wielkości kwiaty, duże płatki. Niestety nie zapisałam nazwy:




Odmiana magnolii Soluangeana - Speciosa, duże, lekko różowe kwiaty:






 Subtelne, małe kwiatki o jednolitym jasnoróżowym kolorze - magnolia Pinky:





Magnolia galaxy, duże różowe kwiaty. Dwa drzewka opisane jako ten gatunek, ale wydaje mi się, że różnią się kształtem płatków:



Żółtej odmiany jeszcze nie widziałam. Nie przepadam za tym kolorem, ale tej magnolii to nie dotyczy. Jasny odcień żółci, duże kwiaty - magnolia Elizabeth:






Odmiana Judy - subtelne różowe kwiaty o ciekawym kształcie, nieduże:







George Henry Kern ze swoimi liliowymi średnimi kwiatami:




Piękna Betty, lekko wrzosowa z nieco węższymi płatkami :




Tej nie zapisałam jak się nazywa, a szkoda, bo to jedna z ciekawszych. Duże kwiaty o wąskich płatkach, głęboki kolor:





 
Magnolia Soluangeana, odmiana Amabilis, piękne duże kwiaty:




Magnolia Soluangeana Brozzoni, podobna do poprzedniej, ale z bardziej zaokrąglonymi końcówkami płatków:


 
Kolejna piękność - Magnolia Soluangeana Lennei:







Magnolia liliiflora Nigra. Z ciemnych ta mi się najbardziej podobała. Głęboki kolor wpadający w bordo, duże kielichy, przyjemny zapach:



Piękna Alexandrina:





Bielutka Alba Superba:






To był mój post z największą ilością zdjęć. Nie dało się inaczej - choć bym zamieściła po jednej fotce z każdego gatunku, i tak byłoby ich kilkanaście. Ale wybaczycie mi to, prawda? Piękna nigdy w nadmiarze. Można na nie patrzeć i patrzeć. Mam nadzieję, że podzielacie mój podziw dla cudnych magnolii i - tak jak ja - obejrzałyście je z przyjemnością.

Pozdrawiam,

4 komentarze:

  1. Piękne. Moja mama zawsze mówi na magnolie "Papierzaki" :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie słyszałam tej nazwy. Ale rzeczywiście - są trochę jak origami z papieru ;-).

      Usuń
  2. Uroda magnoli tkwi w ich kwiatach, które pojawiają się na jeszcze bezlistnych pędach i po prostu biorą w posiadanie całe otoczenie. Z drzewem magnolii obsypanym kwiaciem trudno konkurować.
    Pierwszy raz widziałam te kwiaty w ogrodach SGGW, w parku otaczającym rektorat przy Ul. Nowoursynowskiej. Zakochałam się wtedy w nich ogromnie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam to samo odczucie - wielkie kwiaty na nagich jeszcze gałęziach robią niesamowite wrażenie. Ja na pewno kupią sobie jakąś do ogródka, tylko którą wybrać?

      Usuń

Będzie mi baaardzo miło przeczytać Twój komentarz. Każde pozostawione słowo daje mi napęd do dalszego działania, więc jeśli byłaś/byłeś u mnie i Ci się spodobało, napisz coś.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...