Translate

środa, 18 stycznia 2012

Hiacynty - wiosna w zimie

Zima, wiosna, wiosna, zima... jaką mamy teraz porę roku? Chwilowo jest zima, i to piękna - jest biały śnieżek i delikatny mróz. Do kalendarzowej wiosny pozostało nieco ponad 2 miesiące. Moje hiacynty nie chciały jednak poczekać do tego czasu. Ze zdumieniem odkryłam, że mają pąki, a nawet pojawiły się kwiaty! Dodam, że nie są to hiacynty kupione w sklepie, ale zeszłoroczne, które wykiełkowały z pozostawionych cebulek. Dlatego się zdziwiłam.


Zaczęły rosnąć cztery z dziewięciu jakich miałam. Każdy był innego koloru. Już wiem, że ocalał biały i wrzosowy. Kolory dwóch kolejnych pozostaną na razie niespodzianką:


Tym razem nie pozostawiłam ich w doniczkach, ale wypełniłam szklane naczynie białymi kamykami i tam je umieściłam. Oczywiście cebulki są delikatnie zanurzone w wodzie. Tak mi się podoba:


Podejrzewam, że te moje hiacynty nie będą takie okazałe jak sklepowe, pewnie ledwo wyrosną nad ziemię, ale jednak są i takie też potrafią cieszyć oczy:


Ten ma piękną, głęboką, niespotykaną barwę. Wrzosową:


I biały, zawsze piękny kolor dla kwiatów:


Hiacynty po przekwitnięciu należy zasuszyć (czyli nie podlewać aż uschną), obciąć zaschnięte liście i tak przechowywać aż do jesieni. We wrześniu wsadzić do gruntu. Wiosną pięknie zakwitną w ogródku. Ja swoje zasuszyłam, ale trzymałam w domu. Niestety w cieple i to był mój błąd. Zamierzałam je niedługo wsadzić do ziemi i zacząć podlewać, ale uprzedziły mnie ;-). Udało mi się przechować tylko 4. Następnym razem będę wiedziała co robić.

A Wy? Co robicie z hiacyntami jak już przekwitną?

Pozdrawiam zimowo-wiosennie,P.S. Przyjrzałam się dokładnie wszystkim cebulkom i okazało się ostatecznie, że kiełkuje siedem z nich!

9 komentarzy:

 1. Mnie udaje sie tylko zniszczyć kwiaty-haha. Ostatnio wyrzuciła kaktusa, bo go przelałam wodą. Jesli tobie udało sie wskrzesić hiacynty to jestes cudotwórczynią- haha, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak przelałaś tzn. że podlewasz, ja niestety nie zawsze pamiętam ;-P. A znasz przysłowie działkowicza:"Lepiej niech zgnije niż by miało uschnąć"?. Jesteś więc na dobrej drodze do ogrodnika idealnego...

   Usuń
 2. U Ciebie wiosna już wkrótce na całego!
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Staram się nie wyprzedzać pór roku, ale to hiacynty się "wyrwały" ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. po przekwitnięciu, hiacynty rosną w doniczkach az do momentu, kiedy liście zaczynają żółknąc, potem wyjmuję cebule i przechowuję w suchym i chłodnym miejscu aż do sierpnia. Wtedy sadzę do gruntu i czekam do następnego roku. może się zdarzyć że nie zakwitną lub będą słabo kwitły, ponieważ do doniczek są specjalnie pędzone i nawożone. Ale daj im szansę, a w Twoim ogrodzie lub balkonie będą piękne przez klejne lata


  Anka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz tak zrobię, ale w tym roku chciałam nacieszyć się nimi w domu. Zaryzykowałam, coś tam z nich wyszło jednak, ale chyba masz rację, że te sprzedawane w doniczkach są "jednorazowe". Pójdą do ogródka.

   Usuń
 5. Są jednorazowe, bo ogrodnicy je specjalnie traktują i specjalnie nawozą, aby uzyskać taki efekt na zimę lub wczesną wiosnę. na pewno słyszałaś o "pędzeniu" cebul. tak można uzyskać kwiaty u wszystkich cebulowych i cieszyć się nimi zimą lub jesienią; jednym słowem o każdej porze roku, nawet wtedy, gdy w ogródku by nie zakwitły. Efekt uboczny, to osłabione cebule na następny rok, ale są na pewno pełnowartościowe:))


  Anka

  OdpowiedzUsuń
 6. Hiacynty to jedne z moich ulubionych wiosennych kwiatów:)) Uwielbiam je za zapach.Dla mnie żaden kwiat nie ma duszącego zapachu, ani hiacynt, ani lilia, ani konwalia chociaż niektórzy narzekają na ból głowy. Ja natomiast moge sie zamknąć w pokoju i upajać ich zapachem:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to masz szczęście, że nie jesteś alergikiem ;-). Ja też lubię nacieszyć się kwiatami, zwłaszcza tymi sezonowymi.

   Usuń

Będzie mi baaardzo miło przeczytać Twój komentarz. Każde pozostawione słowo daje mi napęd do dalszego działania, więc jeśli byłaś/byłeś u mnie i Ci się spodobało, napisz coś.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...